Традиційним є побажання " Козацького тобі здоров`я !" І справді, про здоров`я і незвичайні фізичні можливості наших предків ходять легенди. Кажуть, що козаки ніколи не хворіли " рядовими недугами ", та як кажуть, на війні, як на війні. Ніхто з козаків не був застрахований від вогнепальних ран, опіків, переломів. Вміння терпіти не тільки душевну, але й фізичну біль високо цінувалися у козаків. Козацькі лікарі знали багато заговорів. Про них складалися легенди. Широко застосовувалося  лікування землею. Лікувалися всим,що опинялося під рукою: цукор, мед, тютюн, сажу, пережований хліб, сіль.  Козацькі лікарі   використовували різні трави:  лікувалися росою та камінням, навіть гарматним порохом. Так козаки не тільки лікувалися, а ще й відновлювали сили!

Завдання : Назвіть рослини, зображені на фото та коротко охарактеризуйте їх                     лікувальні  властивості. Відповіді подати у порядку розміщення фото.

( 1 бал за кожну правильну відповідь )

Секрет козацької медицини криється у єдності людини й природи!

 

Відома бувальщина про козацький загін, оточений ворогами. " Нехай тікають- все одно у степу пропадуть без їжі"- дозволив татарський бей. Та не так сталося, як гадалося. У кожного козака на шиї висів амулет, який оберігав їх від голодної смерті: нанизані на нитку , потемнілі від часу буси. Не раз і не два ставали ці буси в нагоді козакам. 

 

Підказка: Буси виготовляли з дуже цінної рослини. Росте вона у заростях                         чагарників, у тінистих мішаних лісах. Квіти її мають чудовий                           запах, особливо присмерком. Росте на Україні.

 

Завдання: Назвіть рослину, про яку йде мова.  До якої родини вона                 належить?  Яку частину цієї рослини використовували?  Які лікувальні властивості вона має? Перешліть фото цієї рослини (як вкладений файл)

( 1 бал за кожну правильну відповідь)

 

Друга підказка до завдання подана на фото.

Шановні учасники! Чекаю ваші відповіді до 23 лютого 23 години 55 хвилин.

 

24 лютого відкривається останнє завдання Богуна. 

 

Бажаю успіху!!

Відповіді на завдання Дубежича

 

1. Перша рослина - буряк. У соку буряка міститься багато заліза, тому він найцінніший з усіх овочевих соків для поліпшення складу крові та утворення еритроцитів. Буряковий сік багатий йодом, марганцем, міддю, цинком. Цинк підтримує дію інсуліну, підвищує гостроту зору, в ньому активно потребує організм у разі інфаркту міокарда. Червоні пігменти соку зміцнюють капіляри, розслаблюють спазми судин, знижують кров'яний тиск. Буряковий сік поліпшує пам'ять.

 

Друга рослина - чорна бузина. У науковій застосовують квітки, квіткові бруньки й листки. Їх використовують як потогінний і сечогінний засіб, при простуді, кашлі, для інгаляції та полоскань, а препарати з них - при ларингітах, бронхітах, грипі, захворюванні нирок і сечового міхура, при невралгіях. У народній медицині листки і кора рекомендуються при ревматизмі, подагрі, артритах, водянці, діабеті, зовнішньо при болях у вухах, рожистих запаленнях, опіках, геморої, простудах.

 

Третя рослина - грицики звичайні. У науковій медицині використовують надземну частину — Herba bursae pastoris, яку рекомендують проти різноманітних внутрішніх кровотеч (легеневих, ниркових, носових, шлунково-кишкових і особливо маткових). Препарати грициків посилюють перистальтику кишечника, рекомендуються при застудах, хворобах печінки і нирок, сечового міхура, при порушенні обміну речовин, ревматизмі, малярії. У народній медицині грицики використовують як кровоспинний засіб, при блювотах у вагітних жінок, при гіпертонічній хворобі, катарі і виразках шлунка, при запаленнях і піску в сечовому міхурі, при туберкульозі, простуді, геморої, жовчних каменях, нетриманні сечі, жіночих хворобах, дизентерії, венеричних хворобах. Сік з свіжої рослини п'ють при ревматизмі і проносах. Зовнішньо вживають для промивання ран, для компресів або розтирання при пораненнях чи контузії.

 

Четверта рослина - вишня. Плоди вишні сприяють поліпшенню апетиту і травлення, а також надають відхаркувальну, сечогінну, послаблюючу дію, володіють антисептичними властивостями. Вишневі плодоніжки застосовують як сечогінний і протизапальний засіб при сечокам'яній хворобі, запальних захворюваннях суглобів, серцевої недостатності, гіпертонічній хворобі, подагрі. У народній медицині вишня використовується як один з кращих засобів для лікування анемії і геморагічних захворювань. Вишневим соком і відваром молодих вишневих пагонів лікують артрити різного походження. Саліцилова кислота, що міститься у вишні, використовується для лікування різних запальних захворювань. Свіжі плоди застосовують для лікування порушення травлення, запорів, сушені — ефективні при лікуванні проносів. Відвар коренів вишні в народній медицині застосовується для лікування виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки. Вишневий відвар використовується при лікуванні отруєнь.

 

П`ята рослина - калюжниця. Калюжниця використовують як протизапальний, болезаспокійливий протисудомний і сечогінний засіб і як шкірнонаривної засіб при бородавках. Малими дозами водного настою трави калюжниці лікують простудні захворювання з високою температурою, кашель, бронхіт, коклюш, астму, лихоманку, водянку, хвороби сечо-вивідних шляхів. Відвар листя використовують при ревматизмі, жовтяниці, недокрів'ї, цинзі, нервових і жіночих захворюваннях, порушеннях обміну речовин, онкологічних захворюваннях шлунка і матки. Свіже листя мають виражені бактерицидні властивості, тому, попередньо обшпаривши окропом і загорнувши в марлю, їх прикладають до ран, виразок і обпаленим місцях для зняття болю і запалення, лікують захворювання нігтів, екземи, алергічні висипання, забиття.

 

2. Рослина: Любка дволиста.

Рід Любка, родина Орхідні.

Приміняють бульби-частини кореня рослини.

Народна медицина рекомендує бульби любки виснаженим хворим при шлунково-кишкових захворюваннях, кашлі, хворобах зубів, а листя як зовнішнє при наривах. Бульби доцільно використовувати як обволікаючий засіб при отруєнні (при цьому уповільнюється всмоктування токсичних сполук).